Wolontariusze to ludzie z pasją

24 lutego w Opolu odbyła się pierwsza w ramach projektu „Więcej wiemy – lepiej pomagamy” dyskusja pn. „Wolontariat po opolsku, czyli jak angażować się w społeczną pracę z dziećmi i młodzieżą?”. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury zebrało się liczne grono studentów, uczniów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy na co dzień współpracują z wolontariuszami.

Motywem przewodnim wystąpień prelegentów i dyskusji była praca wolontariuszy
w obszarze pomocy dzieciom i młodzieży, choć nie zabrakło również takich tematów jak: kształtowanie świadomości wolontariackiej, praca koordynatorów wolontariuszy, czy kwestia odpowiedzialności osób decydujących się pomagać społecznie.

Jako pierwsza o swojej pracy z wolontariuszami opowiedziała Anna Jurczyk – Zdziuch ze Stowarzyszenia IM – PULS w Kluczborku. Stowarzyszenie powstało w 2004 roku z inicjatywy pracowników i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku, a jego głównym celem jest działanie na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pani Anna współtworzyła m.in. projekt „Noc Świętojańska”, w ramach którego 30 dzieci miało okazję wziąć udział w zajęciach socjokulturalnych i rozmaitych warsztatach praktycznych.

Więcej o działalności Stowarzyszenia znajdziesz tutaj.

Dyskusję między wystąpieniami gości prowadziła Dorota Piechowicz z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. – Prawnie w Polsce wolontariat jest dobrowolną, świadomą, bezpłatną pracą na rzecz innych, ale co ważne wykraczającą poza związki koleżeńskie i rodzinne. Jeśli więc pomagamy swojemu wujkowi, cioci, babci, dziadkowi – to nie możemy się chwalić w szkole, czy w miejscu pracy, że jest to wolontariat. Szczególnie podkreślam miejsce pracy, dlatego, że jest to mit z którym stykacie się na co dzień, że wolontariat jest związany wyłącznie z grupą wiekową uczniów poszczególnych poziomów kształcenia, ewentualnie jeszcze studentów. Chciałam zapytać, czy mają Państwo świadomość od czego wolontariusze zaczynają? Czy wiemy dużo o wolontariacie? Czy uważacie, że wolontariat jest potrzebny, czy nie ma znaczenia?

Głos w dyskusji zabrała pani Małgorzata Mazur ze Stowarzyszenia Budkowice, podkreślając zalety pracy wolontariuszy na wsi, gdzie jest ona szczególnie potrzebna. Dodała również, że mimo, że jest koordynatorką wolontariatu jej wiedza jest wciąż niewystarczająca.

Również Anna Jurczyk – Zdziuch przyznała, że temat wolontariatu właściwie na terenach wiejskich nie istnieje. – Szczerze mówiąc, gdybym dalej mieszkała na wsi, nie byłabym obeznana w tej tematyce, też nie wiedziałabym gdzie się zwrócić, co w ogóle by mogli ci wolontariusze na tej wsi robić? Myślę, że ważny jest lokalny lider, sołtys, czy koordynator jakiegoś projektu. Świetlice wiejskie są dobrym miejscem gdzie można zaangażować wolontariuszy, można wypromować działalność świetlicy jako miejsce zdobycia kwalifikacji – choćby opiekuńczych.

Prowadząca dyskusję, pytała uczestników, o to czy rzeczywiście mają poczucie, że w większej miejscowości jest łatwiej o pozyskanie wolontariuszy i czy chodzi tylko o liczebność mieszkańców czy może o zupełnie inne czynniki?

Siostra Dagmara Kania ze Stowarzyszenia Immaculata podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z wolontariuszami w świetlicach w Opolu i w Branicach. – Jest to moje osobiste doświadczenie, ponieważ pracuję 4 lata w Opolu, czyli w mieście, ale wcześniej miałam okazję pracować w Małopolsce, w Wieliczce. Bardzo dużo zależy od tego czy działania mają charakter akcyjny czy permanentny. W akcyjnych działaniach niektórzy się znajdą, niektórzy się nie odnajdą. Natomiast nasze działania są permanentne, dzieją się cały czas. W Branicach nie mamy problemu z wolontariuszami. W akcyjnym zadaniu wolontariusz wchodzi i nie ma za wiele czasu na refleksję, natomiast w zadaniu stałym wolontariusz bardziej się angażuje. Wolontariat jest to obszar, gdzie każdy tak na prawdę szuka siebie. Wolontariusz zostanie w danym miejscu jeżeli czuje korzyść ale nie w sensie materialnym, tylko w sensie doświadczenia, spotykania nowych ludzi, nowych przyjaciół. Jak nie daje rady, to szuka dalej.

Dorota Piechowicz zwróciła uwagę na proces profesjonalizacji pracy wolontariuszy. – Na początku dyskusji pojawiły się takie pojęcia jak: koordynator, rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna. Dzisiaj chcąc być wolontariuszem, musimy brać udział w pewnym procesie. Musimy pokazać, że mamy pewien pomysł na siebie, że mamy świadomość w jakiej instytucji działamy, czy na rzecz jakich osób chcemy działać.

Podkreślano rolę jaką odgrywa koordynator pracy wolontariuszy, to od niego tak naprawdę zależy czy wolontariusz zostanie w organizacji i czy zaangażuję się w pracę. Często zdarza się niestety, że praca wolontariuszy nie jest w ogóle koordynowana, co powoduje, że osoby odchodzą z instytucji, zrażają się do pracy i mają poczucie zmarnowanego czasu.

Marta Szewerda, koordynatorka opolskiego Oddziału Fundacji Dr Clowna opowiedziała o działaniach podejmowanych przez opolskich wolontariuszy – „doktorów clownów”, którzy pomagają chorym i niepełnosprawnym dzieciom przebywającym w szpitalach i placówkach specjalnych. Wyjaśniła również jak śmiech i humor wpływają na ludzki organizm i duszę.

O działaniach opolskiego oddziału Fundacji Dr Clowna dowiesz się więcej tutaj.

Kolejny gość, Magdalena Jarocka – Bystrzycka również organizuje pracę wolontariuszy w ramach działalności Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i ich Rodzinom ELPIS. Wolontariusze pracują w świetlicy środowiskowej „Przystań”, która jest otwarta codziennie w godzinach od 14:00 do 18:00. W ramach zajęć dzieci mają zapewnione m.in. zajęcia kompensacyjne i zajęcia psychoedukacyjne. – W ciągu całego roku staramy się z dziećmi wyjeżdżać w różne miejsca, m.in. w ramach projektu w zeszłym roku organizowaliśmy „majową Opolszczyznę”- opowiadała prelegentka.

Więcej o działalności stowarzyszenia dowiesz się tutaj.

Na spotkaniu przedstawiono również cele i działania realizowane w ramach projektu „Więcej wiemy – lepiej pomagamy” i zachęcano zgromadzonych gości do korzystania z Bazy Wolontariusza, która działa na stronie www.wiemy-pomagamy.pl

.

Po dyskusji była okazja do kontynuowania rozmów o wolontariacie i wymiany doświadczeń przy poczęstunku. Materiały, foldery, ulotki o różnych projektach wolontariackich z naszego województwa zgromadzone w specjalnej „strefie wymiany informacji” rozchodziły się jak świeże bułeczki.

Materiały z dyskusji, gdzie znajdziecie teksty naszych prelegentek do pobrania tutaj.

Nasze prelegentki wyjaśniają w nich m.in.: jak zatrudnić wolontariusza, jak zostać wolontariuszem w Opolu oraz dlaczego warto pomagać?

Zdjęcia z dyskusji.

Już wkrótce zapis dyskusji będzie dostępny na naszej stronie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *